Jıs Vana Nedir ?

Jıs Vana Nedir ?

Jıs vana genel olarak döküm malzemeden üretilmektedir. Yapısı itibari ile tepesinde bulunan açma, kapama aracıyla kontrol edilebilirliği sağlanmaktadır. Açma kapama aracı içerisinde bulunan mili istenilen açıda döndürebilmektedir. Jıs normu vanalar genel olarak yüksek basınçlı ürünlerin olduğu yerlerde dayanıklı yapısı nedeni ile tercih edilir. Jıs vanalar sertifikalı ve sertifikasız olmak üzere iki ayrı şekilde üretilmektedir. Altta bulunun döküm gövde ile ile üstte bulunan çevirme aparatının birbirlerine vidalar ile sabitlenmesi ile en dayanıklı vana grubudur.

Uygulama prosesinde bağlantı yerlerinin ortasına ve istenilen yere bağlanabilmektedir. Jıs normu vanalar flanşlı ve flanşsız olmak üzere ikiye ayrılırlar. Döküm yapısı nedeni ile artı 210 santigrat dereceye dayanıklı olduğu gibi eksi 20 santigrat derecedede sorunsuz şekilde çalışabilmektedir.

Jıs Vana Yapısı

Genel olarak volan gövdesi, altıgen somun, kilitleme mekanizması ve disk kilit vidasının birleşmesinden oluşmaktadır. Altıgen somun ile gövdenin bağlanması dayanıklılığını artırır.

Nerelerde kullanılır ?

Ağırlıklı olarak deniz suyu, tatlı su, gemi yakıt ve sintine proseslerinde kullanılmaktadır. Ayar diski sayesinde kusursuz çalışma olacağı sağlamaktadır.

Diğer Makaleler

Jıs Vana Nedir? 26 Ekim 2022

Jıs Vana Nedir ?

Jıs vana genel olarak döküm malzemeden üretilmektedir. Yapısı itibari ile tepesinde bulunan açma, kapama aracıyla kontrol edilebilirliği sağlanmaktadır. Açma kapama aracı içerisinde bulunan mili istenilen açıda döndürebilmektedir.

Devamı...
Kelebek Vana Nedir 26 Ekim 2022

Kelebek Vana Nedir ?

Sanayi devrimiden bugüne kadar gelişen üretim teknolojileri içerisinde en önemli bağlantı ekipmanlarından biri kelebek vanadır. İsmini özel tasarımı ve disk ile milin hareket sisteminden almaktadır. Uçucu gazlar, sıvı ve bütün akışkanların hareketlerini kontrol etmek için kullanılan özel tasarımlı, kullanışlı bir vana türüdür.

Devamı...